Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

levne-lihne.cz na:

IN TIME

Úvod » Doplňky k líhnutí » Prosvětlovačky vajec » Prosvětlovačka vajec - LED


    

Prosvětlovačka vajec - LED

novinka

skladem

 

Dostupnost: Momentálně nedostupné
Číslo produktu: 221
Výrobce: PLMaschine Kft.
Záruka: 2 roky
naše cena bez DPH: 512 Kč
naše cena s DPH (21 %):
620 Kč

Vysoce výkonná prosvětlovačka vajec s LED žárovkou.

Napájení: 230V

LED žárovka:

 • 6W
 • životnost 25.000 hodin
 • závit E14

Prosvěcením vajíček prosvětlovačkou můžete již od prvních dnů líhnutí sledovat rozvíjející se procesy a vývoj embrya.

Prosvěcovat musíte ve tmě!

Chyťte vajíčko do jedné ruky. Prosvětlovačku přiložte k vejci podle obrázku níže tak, aby gumový prstenec přiléhal na skořápku vajíčka. Snažte se, aby bokem neunikalo světlo. Obraz prosvěcování čerstvých vajíček je průsvitný a vajíčko je vodově čisté. Tehdy ještě není poznat, které vajíčko není oplodněné. Dle našich zkušeností se vyplatí poprvé prosvěcovat po jednom týdnu líhnutí (6.-7.den), tehdy je už možné hodnotit embryonální vývoj. Ve vajíčku je vidět tmavá skvrna a pavučina krevních vlásečnic.

Většinou v polovině líhnutí se prosvěcuje podruhé (u slepičích vajec asi 14-15.den). Toto prosvěcování už i začátečníkům dává obraz, který se dá vyhodnotit. Je vidět embryo, jeho pohyb a životaschopnost.

Z líhně vytáhněte:

 • vodově čisté vajíčka. Ty nejsou oplodněné, bez plodu.
 • ve vývoji zaostalé embrya, ty brzyitakodumřou.
 • vajíčka s posunutou vzduchovou bublinou, ve kterých při pohybu vajíčkem vzduchová komora formou bublinky mění svoji polohu.

Bezpodmínečně vytáhněte:

 • zakalené vajíčka. U těchto došlo k uvolnění chaláz a žloutek se pomíchal s bílkem.
 • černé, shnilé vajíčka. Tyto ukazují podobný obraz jako předcházející, ale už došlo k bakteriálnímu rozkladu, kvůli čemuž je obraz částečně, nebo úplně černý.
 • záprdky. Jsou velmi smradlavé, proto jsou lehko rozpoznatelné. Pokud při otevření líhně cítíte smrad, vyčuchejte, který je záprdek. V procesu rozkladu se může kvůli infekci vyskytnout tvorba plynu a vajíčko může lehko „vybouchnout“. Na skořápce vajíčka můžete vidět neobvyklý výměšek, tehdy už je rozbití blízko.

V dolíhňové fázi líhnutí se doporučuje kontrola po třetí. Tehdy je už plod těžko viditelný, protože zaplňuje celé vajíčko kromě vzduchové komory. Hlava a krk dobře vyvinutého plodu se nadzdvihne do zvětšené vzduchové komory a jeho pohyb můžete dobře sledovat přes podskořápkovou blánu. (pokud praskne venkovní podskořápková blána, začíná fáze dolíhnutí a tehdy se už vajíčka nesmí otáčet). Bílek už není vidět, pokud ano, potom z jeho množství můžeme vydedukovat míru zaostalosti. Odumřelé nebo ve vývoji značně zaostalé vajíčka vytáhněte.